Wielkopolskie Centrum Seksuologii Plewiska k.Poznania, ul.Grunwaldzka 556 (z parkingiem)
Tu jesteś: ikona Strona główna ikona Edukacja ikona Impotencja to problemy z potencją.

Edukacja


Nie impotencja, to problemy z potencją.
Data: 30.04.2012

 Jerzy Więznowski

 Lekarz seksuolog.
 
 
 
 
      Medycyna „anti-aging” ?
 
 
 
      Do niedawna sformułowanie „zdrowe starzenie”  uważano za dziwne. Aktualnie wiek oddziela się od konkretnych chorób.
W gabinecie coraz częściej spotykam zadbanych panów po siedemdziesiątce oczekujących farmakologicznego wsparcia ich aktywnej intymności.
 
 Jednocześnie więcej jest otyłych mężczyzn około czterdziestki, którzy sami stwierdzają u siebie impotencję. Należy wyraźnie podkreślić, że seksualność jest bardziej funkcją stanu zdrowia niż wieku, a stan zdrowia zależy w dużej części od trybu naszego życia.
Uwarunkowanie genetyczne schorzeń nie zmienia faktu, że od człowieka zależy, co dalej się dzieje z już ujawnionymi chorobami.
Nie ma tygodnia, żeby pacjent nie tłumaczył, że pozwala na podwyższony poziom cholesterolu czy też wysokie ciśnienia krwi, bo to jest  rodzinne...
 
Tymczasem ten fakt powinien skłaniać do jeszcze bardziej energicznego działania. 

 

 
   Wyraźnie przekroczona norma LDL („niedobry cholesterol”) u osoby z obciążeniem rodzinnym oznacza, że dieta i ruch nie wystarczą i należy rozważyć stosowanie leków w sposób stały. Pacjentowi trudno jest pogodzić się z tym, że leki należy pobierać przez wiele lat, według dzisiejszej medycyny jest to zwykle decyzja „na zawsze”.
Oczywiście można odstawić  lekarstwo w każdej chwili, ale wtedy organizm będzie zalewany lipidową nadprodukcją.
Mechanizm działanie tych leków, polega na częściowym blokowaniu syntezy   i/lub trójglicerydów (tłuszczów). Nawet u młodych, szczupłych mężczyzn z  problemami ze wzwodem często stwierdzamy istotne zaburzenia gospodarki lipidowej. Naczynia krwionośne męskich narządów płciowych mają bardzo mały przekrój i łatwo dochodzi w nich do blokowania przepływu krwi. Zmiany miażdżycowe pojawiają się tutaj szybciej, niż np. w naczyniach wieńcowych serca. Coraz częściej podkreśla się fakt, że zaburzenia wzwodu o około dwa lata wyprzedzają objawy ze strony serca.
   Tak więc problemy ze wzwodem są czerwonym światłem dla seksu, ale także żółtym w internie... Sam walczę z nadwagą i dlatego rozumiem panów w średnim i więcej niż średnim wieku, że wolą dyskutować o nowościach w lekach seksuologicznych, niż o zmianie swoich nawyków i przyzwyczajeń.
Temat otyłości i nadwagi jest frustrujący, bo obnaża  słabość i niekonsekwencję w walce z obżarstwem, lenistwem, wygodnictwem. Mamy z tego powodu poczucie winy. Czy potrzebnie? Uważam, że nie. Przewlekające się poczucie winy jest stanem autodestrukcyjnym. Brak akceptacji własnego ciała jest też autodestrukcyjne.
Swoje ciało należy nie tylko tolerować, ale i akceptować, bo jest to ciało najbliższej i najważniejszej dla nas osoby. Oczywiście, akceptacja nie powinna wykluczyć prób poprawienia sylwetki na „wyższy poziom”. Mimo efektu „yo-yo” trzeba ciągle walczyć. Efekty zazwyczaj nie są współmierne do włożonych wysiłków, to fakt.
Ale „odpuszczenie” sobie, uważanie, że „jakiego mnie, Panie Boże, stworzyłeś, takiego mnie masz”- jest klęską. Trzeba się starać, ale bez poczucia winy, a raczej z uśmiechem i dystansowym „przymrużeniem oka”. 
Z genetyką nie wygramy, ale walczyć trzeba.
Warto wiedzieć, że tkanka tłuszczowa jest aktywna hormonalnie. Otyli mężczyźni mają więcej estrogenów, które są tzw. hormonami żeńskimi (nazwa historyczna). Otłuszczenie wątroby powoduje też zakłócenia metaboliczne i tzw. męskie hormony są zamieniane w tzw. hormony żeńskie. Podawanie z zewnątrz hormonów testosteronowych nie jest wtedy skuteczne. Hormonoterapia to trudne zagadnienie i niewielu jest fachowców w tej dziedzinie. Endokrynolog  konsultujący naszych pacjentów ma dużo pracy. Stosowanie hormonów płciowych na własną rękę jest dużym błędem. Można sobie zablokować przysadkę mózgową, co skutkuje zaprzestaniem produkcji własnych hormonów. Widzimy to u chłopaków „koksujących” w siłowniach. 
   Prawdopodobnie jednak hormony  będą szerzej stosowane w seksuologii u mężczyzn w średnim i starszym wieku. Ulega bowiem zmianie endokrynologiczne spojrzenie na ten problem. Wprowadzenie zasad „medycyny opartej na faktach” zmusza do rewizji wielu dotychczasowych kanonów, które okazują się mitami lub zasadami przyjętymi bez wystarczającej weryfikacji.
 
 
 
 
  Przestrzegam bardzo przed zakupem preparatów na „czarnym rynku”, w internecie są falsyfikaty.
Aby skutecznie rozwiązać męski problem, to kolejność w medycynie seksualnej (tak jak w całej medycynie) jest taka:
 
1. Diagnostyka (także laboratoryjna, a więc cholesterol, tłuszcze, cukier, hormony i inne).
 
2. Modyfikacja stylu życia: aktywność ruchowa, zdrowa dieta, rzucenie palenia, walka z otyłością   itd.
 
3. Leczenie: leki przeciwcholesterolowe, przeciwnadciśnieniowe, naczyniowe (prostaglandyny, leki doustne), środki hormonalne. Potrzebna jest także psychoterapia.
 
   Na zakończenie należy podkreślić, że bez modyfikacji czynników ryzyka zaburzeń seksualnych (otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, palenie, zaburzenia gospodarki lipidowej, zaburzenia hormonalne, depresje, nadużywanie alkoholu, mała aktywność ruchowa) –
 
  - stosowanie nawet najlepszych leków jest mało skuteczne lub  skuteczność jest tylko czasowa. 
 
 


 

 

Podsumowując: aktywność seksualna zależy głównie od stanu zdrowia, a nie od wieku.

 

 

 

        Zdrowym seksualnie można i należy być – do końca życia.

 

 
 
Polecany Gabinet:
 
 
.

Kontakt z nami

telefon komórkowy / SMS:

607 696 880 - kontakt z LEKARZEM SEKSUOLOGIEM J.Więznowskim.


telefon komórkowy / SMS:

kontakt rezerwowy: 601 096 932

Aktualności

Dojazd Plewiska.
Plewiska, ul.Grunwaldzka 556.
Strona główna | O Centrum. | O mnie | Aktualności | Edukacja | Cennik. Seksuolog. | Linki | Info | Kontakt
Wielkopolskie Centrum Seksuologii Poznań - Seksuolog Poznań, seksuolog Plewiska, zaburzenia wzwodu, medycyna seksualna blog, lekarz seksuolog, blog seksuolog, przedwczesny wytrysk.Impotencja.
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych