Wielkopolskie Centrum Seksuologii Plewiska k.Poznania, ul.Grunwaldzka 556 (z parkingiem)
Tu jesteś: ikona Strona główna ikona Edukacja ikona Seksuolog

Edukacja


Samoleczenie...
Data: 13.01.2013

Jerzy Więznowski

lekarz seksuolog
www.seksuologia.org.pl
 
 
 
      Szybki wytrysk w medycynie seksualnej.
 
 
     Do napisania tego artykułu skłoniło mnie to, że coraz więcej jest reklam na ten temat.
Efekty są widoczne, mniej więcej co drugi mężczyzna trafiający do naszych gabinetów zażywa bądź zażywał reklamowany środek.
 
Czy to oznacza, że te preparaty są skuteczne? Zwykle nie.
 
Jeśli występują objawy dysfunkcji seksualnej, to należy leczyć przyczynowo. 
 
Jak mantrę seksuolodzy powtarzają, że tak jak w całej medycynie, najpierw jest diagnostyka, potem leczenie.
Jest to zresztą zasada uniwersalna. Nie można budować dróg i domów bez zbadania podłoża.
 
 
Przykładowa sytuacja.Okazało się, że ten objaw wystąpił już u tego Pana przed rokiem. Ten czterdziestoletni mężczyzna twierdził, że przeszłości nie było u niego  takiego  problemu, co jest dość rzadkim przypadkiem.
Zazwyczaj jest odwrotnie, to panowie rozpoczynający współżycie miewają kłopoty z kontrolą. W tym przypadku jest inaczej. Od roku mężczyzna ten wypróbował wszystkie dostępne preparaty, reklamowane na poprawę seksualności i ostatnio zażywał Permen King i Penigrę.
 
Pacjent utrzymywał, że objaw ten występował od czasu spotykania się z aktualną partnerką.
Mieszka ona w Anglii i spotykają się tylko w jeden weekend w miesiącu. 
Należy stwierdzić, że przy rzadko występującym współżyciu szybki, niekontrolowany wytrysk może wystąpić i nie jest to patologia.
Właściwie brak jest podstaw do postawienia rozpoznania wczesnego wytrysku, gdyż nie są spełnione kryteria WHO.
 
Co można poradzić w takim przypadku? Najlepiej pogodzić się z faktem, że objaw dopiero ma szansę ustąpić, gdy będą mieszkać razem.
A do tego czasu stosować doraźnie specjalny krem kupowany na receptę w aptece.
 Wytłumaczyłem jak go aplikować.
 
Stosowanie preparatów z sex-shopów nie jest efektywne, gdyż zbyt silnie znieczulają, przez to osłabiają wzwód. Dodatkowo wymagają zastosowania osłonki, czyli prezerwatywy, aby nie znieczulić  partnerki. Ponadto wprowadzanie do środka organizmu środków chemicznych nie posiadających medycznych atestów nie jest bezpieczne. Nie można mieć pewności w aspekcie czystości mikrobiologicznej, czy zanieczyszczenia metalami ciężkimi.
 
 Cytowany krem z apteki stosowany jest od lat u dzieci w znieczuleniach przed drobnymi zabiegami, czy bolesnymi iniekcjami. Jest on dość łagodny, posmarowany cienko na części penisa wchłania się dość szybko i zazwyczaj nie jest odczuwany przez partnerkę, nawet jeśli nie jest używana lateksowa osłonka.
 
Okazuje się, że najwięcej impulsów wysyłanych z penisa do centralnego układu nerwowego pochodzi z okolicy „frenulum”, czyli tak zwanego wędzidełka napletka.
Jest to ta fałdka od dołu „kapelusza grzybka”, czyli żołędzi penisa. Odczuwanie bodźców nie jest upośledzone, gdyż znaczna większość ciałek czuciowych działa.
 
Czy to jest leczenie?
Nie jest to leczenie, tylko doraźna pomoc. Nie ma zresztą podstaw do leczenia tam, gdzie nie ma choroby. Jest to tylko przypadłość związana z konkretną sytuacją. Aby zwiększyć skuteczność postępowania wskazane jest na kilka dni przed spotkaniem z partnerką używanie tego kremu na noc. Niektórzy psycholodzy-seksuolodzy zalecają w takich przypadkach także techniki masturbacyjne. Polega to na doprowadzeniu do wytrysku na drodze samopobudzenia (onanizm, masturbacja) – na dwa dni przed spotkaniem. Na tej drodze można uzyskać zmniejszenie gotowości do szybkiego niekontrolowanego wytrysku. Metoda ta ma jednak szereg ograniczeń i w naszym kraju lekarze-seksuolodzy rzadko ją zalecają.
 
  W konkretnej sytuacji pacjent stanowczo odrzucał stosowanie prezerwatywy oraz masturbacji ze względów religijnych.
Jest to oczywiste, że nie można zalecać metod, których pacjent nie akceptuje. Należy to bezwzględnie uszanować.
W naszej kulturze masturbację zwykle niesłusznie obwinia się o różne negatywne skutki.
Co drugi młody człowiek za swoje problemy obwinia  masturbację.
 
 Z tym zjawiskiem związane jest duże poczucie winy. Poczucie winy ma działanie autodestrukcyjne, jest to zupełnie niepotrzebne.
Metody masturbacyjne zalecają zazwyczaj terapeuci psycholodzy, którzy nie są lekarzami.
Kontekst sytuacyjny metod treningowych różni się od kontaktu waginalnego.
 Bywa, że ktoś opanował po wielu tygodniach odruch wytrysku w ćwiczeniach z partnerką, a gdy dojdzie do penetracji, to ejakulacja jest prawie natychmiastowa.
 
  Funkcjonuje w niektórych krajach określenie tego zjawiska, jako „wściekła wagina”.
Nie zajmuję się w tym artykule zjawiskiem autoerotyzmu i masturbacji, nadmieniam jednak, że często stawiane pytanie, czy masturbacja jest nieszkodliwa czy też szkodliwa, jest źle postawionym pytaniem.
Ocena masturbacji zależy od kontekstu sytuacyjnego i nie można odpowiedzieć na to jednym zdaniem.
 
  Cytowany przeze mnie pacjent zażywał różne preparaty reklamowane w telewizji. Mają one zazwyczaj niezbyt silny, ale pobudzający charakter. Stosowanie ich w szybkim wytrysku jest bezcelowe, a nawet może być niekorzystne. Szybki wytrysk to wyraz nadpobudliwości seksualnej i psychicznej. Potrzebne jest raczej uspokojenie, wyciszenie.
Stwierdzono, że cierpiący na przewlekły szybki wytrysk (czas poniżej dwóch minut, mimo regularnych kontaktów) mają statystycznie mniej neuromediatora serotoniny. Podobną sytuację stwierdza się w stanach lękowych, depresyjnych, natręctwach myślowych i ruchowych. Stało się to podstawą do stosowania leków podnoszących poziom serotoniny.
 
Na świecie stosowano powszechnie leki antydepresyjne w leczeniu wczesnej wytryskowości. Potrzebne były mniejsze dawki, niż w leczeniu psychiatrycznym.
Leki te miewały objawy uboczne, przez co czasami zniechęcajły do stosowania.
 
   Aktualnie są jednak preparaty nowej generacji, nieco droższe, ale bardziej przyjazne dla organizmu.
 Nie powinno łączyć się ich z alkoholem oraz trzeba uwzględnić ich możliwy wpływ na sprawność psychomotoryczną, a więc na prowadzenie pojazdów mechanicznych i pracę na wysokości.
 Leki  nowej generacji stosuje się tylko przed współżyciem, są dostępne wyłącznie na zalecenie lekarza, recepta.
 
 
    Ciekawe, że coraz więcej jest panów w różnych grupach wiekowych z odwrotnym problem: z trudnością z uzyskaniem wytrysku.
 
    Jest to nowe wyzwanie dla medycyny seksualnej.
 
 

 


Kontakt z nami

telefon komórkowy / SMS:

607 696 880 - kontakt z LEKARZEM SEKSUOLOGIEM J.Więznowskim.


telefon komórkowy / SMS:

kontakt rezerwowy: 601 096 932

Aktualności

Dojazd Plewiska.
Plewiska, ul.Grunwaldzka 556.
Strona główna | O Centrum. | O mnie | Aktualności | Edukacja | Cennik. Seksuolog. | Linki | Info | Kontakt
Wielkopolskie Centrum Seksuologii Poznań - Seksuolog Poznań, seksuolog Plewiska, zaburzenia wzwodu, medycyna seksualna blog, lekarz seksuolog, blog seksuolog, przedwczesny wytrysk.Impotencja.
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych